Strona internetowa na WordPress

Zastanawialiście się kiedyś, jak przebiega cały proces powstawania strony internetowej? A może myślicie o stworzeniu własnej? Szacuje się, że ponad 1/3 wszystkich stron www powstało na WordPressie, systemie zarządzania treścią, na którym powstały strony tak dużych marek, jak np. LinkedIn, Mercedes, Vogue, Forbes czy nasza Poczta Polska. Jakie możliwości nam oferuje?

CMS WordPress to prawdopodobnie najpopularniejsze narzędzie do tworzenia stron, posiadające wiele zalet i dające prawie nieograniczone możliwości. Początkowo powstawały na nim głównie blogi, a aktualnie świetnie radzi sobie nawet ze stronami biznesowymi oraz e-commerce. Korzystanie z niego jest intuicyjne i łatwe, dzięki czemu poradzi sobie z nim nawet osoba nietechniczna, bez zdolności programistycznych.

 

Pierwszy krok ku stronie www

Przygoda ze stroną internetową zawsze zaczyna się od wykupienia domeny, czyli nazwy strony oraz hostingu – miejsca na serwerze. Nie jest to zakup jednorazowy i usługi te należy opłacać – najczęściej co rok. Teraz czas na zainstalowanie na serwerze WordPressa oraz wybór odpowiedniego motywu. Należy przy tym wziąć pod uwagę oczekiwania wobec swojej przyszłej strony, gdyż motyw decyduje zarówno o jej wyglądzie pod względem wizualnym, jak i o szybkości działania oraz funkcjonalności. Możemy wybierać pomiędzy tysiącami gotowych, darmowych szablonów, które jednak nie zawsze posiadają wszystkie potrzebne nam funkcje; tych dodatkowo płatnych lub wykorzystać tzw. page buildery pozwalające na budowanie strony według indywidualnych potrzeb. Jednym z nich jest Elementor, który wygrywa pod względem dostępnych funkcji i intuicyjności. Gdy podstawy już za nami, możemy zacząć krok po kroku tworzyć poszczególne elementy naszej strony, udoskonalać ją i dodawać nowe funkcje wykorzystując do tego wtyczki – wybrane z katalogu lub stworzone przez nas według potrzeb.

 

 

Główne zalety WordPressa jako narzędzia do tworzenia stron internetowych

WordPress jest oprogramowaniem o niezwykle szerokich możliwościach. Został stworzony w taki sposób, by każdy potrafił z niego skorzystać oraz dodatkowo uzyskać szybką pomoc w razie ewentualnych problemów, które i tak zdarzają się rzadko ze względu na intuicyjne działanie.  Poza tym WordPress oferuje ponad 50000 wtyczek i kilka tysięcy darmowych motywów, dzięki którym w każdej chwili możemy rozbudować swoją stronę, zmienić jej wygląd czy funkcjonalność, dodać blog, formularz kontaktowy lub rozbudować stronę o sklep. Nasza strona może też rozwijać się razem z nami i pokonać ścieżkę od zwykłej, prostej wizytówki, po rozbudowany serwis.

WordPress może poszczycić się ogromem funkcji, między innymi dostępną dla użytkownika rozbudowaną bazą wtyczek SEO. Mamy więc możliwość wypozycjonowania naszej strony w taki sposób, żeby wyświetlała się na pierwszych stronach w wynikach wyszukiwania i dotarła tym samym do szerszego grona odbiorców. Ponadto większość dostępnych w WordPressie motywów jest responsywna. Oznacza to, że nasza strona będzie poprawnie wyświetlała się również na urządzeniach mobilnych, jak telefony komórkowe.

 

Jakie strony możemy stworzyć na WordPressie?

Mimo, że WordPress początkowo powstał z myślą o blogach, szybko wykorzystano jego potencjał do tworzenia stron internetowych każdego rodzaju. Do tych najpopularniejszych należą wciąż blogi jako miejsca dzielenia się wiedzą z czytelnikami oraz strony biznesowe, czyli wizytówki przedsiębiorstw będące narzędziem do pozyskiwania nowych klientów i umożliwiającym wyróżnienie się na tle konkurencji. Ponadto na WordPressie powstało wiele sklepów internetowych dzięki zastosowaniu dodatkowej wtyczki WooCommerce. Oprogramowanie to pozwala również na tworzenie stron internetowych pełniących rolę portfolio, forów internetowych czy platform e-learningowych lub eventowych.

W WordPressie tkwi ogromny potencjał, a w czasach, gdy życie coraz szybciej przenosi się do Internetu i wirtualnej rzeczywistości, projektowanie i tworzenie stron www jest przyszłością i inwestycją. Dlaczego więc nie ułatwić sobie tego zadania? Praca z WordPressem jest nie tylko prosta, ale potrafi też dostarczać wiele radości i satysfakcji z efektów.