Czy obsługa strony internetowej jest trudna?

Postanowiłeś zlecić stworzenie swojej własnej strony internetowej? Świetnie! To dobra decyzja, biorąc pod uwagę całkiem trafne stwierdzenie, że jeśli nie ma Cię w Internecie, to nie istniejesz w ogóle. Jak pewnie jednak wiesz, samo stworzenie takiej strony to zaledwie pierwszy krok. Trzeba jeszcze potrafić ją aktualizować i modyfikować, jeśli będzie taka potrzeba. Czy obsługa gotowej strony www jest trudna? Czy można się jej szybko nauczyć i opiekować się witryną samodzielnie?

 

Wybrana przez Ciebie osoba lub agencja marketingowa rzetelnie wywiązała się z powierzonego im zadania i oddała do Twojego użytku piękną i funkcjonalną stronę internetową. Wszystko byłoby dobrze, jednak przed powierzeniem im zlecenia nie sprawdziłeś, czy oferują również profesjonalną opiekę nad stroną. Jeśli tak, otrzymasz prawdopodobnie krótkie przeszkolenie z obsługi oraz pomoc w przypadku potrzeby dodania na stronę aktualizacji czy nowych informacji. Dostaniesz również możliwość skorzystania z interwencji informatyka, jeśli w witrynie wystąpią nagłe problemy wymagające naprawy. Twoja agencja marketingowa nie oferuje takiej usługi? Nie szkodzi, poradzisz sobie sam.

 

Czy łatwo nauczyć się zarządzania stroną internetową?

Osoby, które nie mają doświadczenia w prowadzeniu strony internetowej i nie poruszają się biegle w tematach związanych z informatyką czy programowaniem, często obawiają się, że nie poradzą sobie również ze stroną internetową i jej obsługą. Nic bardziej mylnego. Strony internetowe oparte na systemach zarządzania treścią – CMS – zdecydowanie ułatwiają użytkownikowi wszelkie czynności związane z prowadzeniem strony. Panel CMS złożony jest z modułów, których ilość i rodzaj zależy od budowy strony. Dzięki nim nawet osoba, która nie ma pojęcia o programowaniu i nie zna żadnych zagadnień technicznych z łatwością może modyfikować stronę, dodawać nowe produkty czy kategorie do sklepu internetowego, opublikować wpis na blogu czy ustawić promocję.

Już po pierwszym zapoznaniu się z zapleczem strony internetowej uczymy się jej obsługi oraz zarządzania nią na tyle, by być w stanie zaopiekować się nią samodzielnie. Jak to wygląda w praktyce?

 

 

Strona internetowa od zaplecza

Samo posiadanie strony to dopiero początek długiej i wyboistej drogi. Z pewnością przyjdzie czas, gdy będziemy chcieli na przykład zmienić cennik, dodać wpis na bloga czy wprowadzić aktualizacje. W przypadku, gdy zlecamy wykonanie strony programiście i chcemy później sami ją modyfikować w zależności od potrzeb, najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie jej w oparciu o system zarządzania treścią, czyli tzw. CMS. Umożliwia on obsługę oraz wprowadzanie zmian na stronie nawet tym, którzy nie posiadają żadnej wiedzy na ten temat. Poruszanie się po stronie od zaplecza jest proste i intuicyjne. Po zalogowaniu się do panelu administratora, ukazuje się całe multum różnych opcji i możliwości. Po krótkim zapoznaniu się, obsługi strony internetowej z powodzeniem możemy nauczyć się samemu.

Jednym z najpopularniejszych i najczęściej używanych systemów zarządzania treścią jest WordPress i to na nim powstaje zdecydowana większość stron internetowych. Do panelu logujemy się przez wpisanie adresu strony oraz dodanie wp-admin po ukośniku, czyli www.adresstrony.pl/wp-admin. Następnie wpisujemy otrzymany login oraz hasło i naszym oczom ukazuje się kokpit, czyli panel użytkownika, z poziomu którego możemy edytować stronę i dodawać nowe elementy. W panelu znajdziemy odpowiednie pola do edycji, za pomocą których łatwo i szybko dokonamy wszelkich potrzebnych zmian bez specjalistycznej ingerencji w kod.

Co jeszcze znajdziemy w panelu administracyjnym WordPressa? Między innymi zakładkę „Wpisy”, w której możemy np. dodawać nowe artykuły na bloga, „Media” z całą biblioteką, w której możliwa jest edycja wgranych zdjęć oraz dodawanie nowych, „Strony” zawierające wszystkie stworzone podstrony czy „Wtyczki”, za pomocą których możemy wybierać pośród dostępnych wtyczek rozszerzających funkcjonalność WordPressa o nowe możliwości w szerokim zakresie. W panelu znajdziemy również takie zakładki, jak Komentarze, Wygląd, Użytkownicy , Narzędzia czy Ustawienia.

 

 

Profesjonalna obsługa strony internetowej

Wiele firm i agencji, oprócz tworzenia stron internetowych, oferuje również późniejszą opiekę nad nimi, w tym zarządzanie serwerem, rozwiązywanie bieżących problemów, interwencję w przypadku awarii czy standardowe usługi jak wprowadzanie zmian i modyfikacji, aktualizowanie strony czy na przykład dodawanie nowych produktów w przypadku, gdy do czynienia mamy ze sklepem internetowym.

Czy warto zdecydować się na tego typu usługę dodatkową? Z pewnością tak, biorąc pod uwagę zaoszczędzony czas oraz gwarancję jakości. Profesjonaliści dysponują szeroką wiedzą z tym zakresie,  w związku z tym potrzebne zmiany wprowadzą szybko i sprawnie. Poradzą sobie również z bardziej zaawansowanymi modyfikacjami. Usługa profesjonalnej obsługi strony internetowej uchroni nas także przed stresem w sytuacjach, gdy nasza strona po prostu przestanie działać.

Na co należy uważać, decydując się na samodzielną obsługę strony internetowej? Przede wszystkim nie należy udostępniać danych do logowania. Gdy dostaną się one w niepożądane ręce, możemy zostać narażeni na wiele nieprzyjemności, począwszy od zaskakujących zmian na stronie, po wyciek danych naszych klientów, co może skutkować odpowiedzialnością prawną. Z tego samego powodu zabezpieczmy dane dostępowe tak, by hasło było trudne do złamania.

Pamiętajmy również, by unikać instalowania wtyczek o niepewnym i niewiadomym pochodzeniu. Te darmowe są szczególnie kuszące, jednak często zawierają również niebezpieczny, dodatkowy kod, który może złamać wszelkie zabezpieczenia, wprowadzić wirusy lub ułatwić dostęp do naszej strony osobom niepożądanym i hakerom.

 

***

Podsumowując, samodzielna obsługa strony internetowej z poziomu panelu administratora jest intuicyjna i łatwa, dzięki czemu poradzić sobie z nią może nawet osoba nieposiadająca wiedzy z zakresu programowania. Internet jednak bywa nieprzewidywalny, a po naszej stronie stoi wiele obowiązków związanych z prowadzeniem strony. Często nie zdajemy sobie sprawy, że powinniśmy zadbać o wiele rzeczy, aby nasza witryna funkcjonowała prawidłowo. Warto skorzystać więc z pomocy doświadczonych programistów i specjalistów.